WordPress Kurulumu Kaldırma (Softaculous)

19 0

Softaculous kullanarak WordPress kurulumunu kaldırmak oldukça basittir. Bu rehberde adım adım Softaculous üzerinden WordPress kurulumunu nasıl kaldıracağınızı göstereceğiz:

cPanel Üzerinden İşlem Yapmak İçin

Web tarayıcınızı açın ve hosting sağlayıcınızın cPanel giriş adresine gidin. Genellikle “https://yourdomain.com/cpanel” veya “https://yourdomain.com:2083” gibi bir adres olacaktır. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek cPanel’e giriş yapın.

DirectAdmin Üzerinden İşlem Yapmak İçin

İlk olarak, DirectAdmin Reseller hesabınızla giriş yapın. Bu genellikle “https://sunucu_ip_adresi:2082” veya “https://alanadiniz.com:2082” şeklinde bir adres olacaktır. Kullanıcı adı ve şifrenizi girerek DirectAdmin paneline erişin.

Softaculous’a Erişim

Softaculous üzerinden wordpress  kurulumunu kaldırmak için Installations bölümünden işlem yapmanız gerekiyor.

  • cPanel üzerinden işlem yapmak için Software alında yer alan Softaculous Apps Installer kısmına tıklayın.

  • DirectAdmin üzerinden işlem yapmak için Ek Özellikler (Extra Features) alında yer alan Softaculous Auto Installer kısmına tıklayın.

Installations Bölümüne Geçiş Sağlayın

Softaculous üzerinde yer alan Installations (Kurulumlar) sekmesini bulun ve tıklayın.

  • İsterseniz direkt ana sayfada yer alan Installations tıklayabilirsiniz veya üst menüden All Installations tıklayabilirsiniz. İkiside aynı yere yönlendirecektir.

WordPress Kurulumunu Kaldırın

  • Birden fazla wordpress kurulumu yaptıysanız Installations kısmında birden fazla yazılımı görebilirsiniz. Kaldırmak istediğiniz kurulumun en sağında yer alan Remove butonuna tıklayın.

  • Veritabanı ve Dosyaların tamamını kaldırmak istiyorsanız Remove Directory, Remove Database ve Remove Database User seçeneklerini seçili konuma getirin.

  • Seçim işlemini tamamladıktan sonra en alt kısımda Remove Installation butonuna tıklayarak kaldırma işlemini başlatın.

  • Kaldırma işlemi dosyalarınızın boyutuna göre uzayabilir. Genellikle kısa süre içerisinde kaldırma işlemi gerçekleşmektedir. İşlem tamamlandığında aşağıdaki görseldeki gibi bildirim vermektedir.

Bu adımları uygulayarak kurulu olan WordPress yazılımınızı Softaculous üzerinden sorunsuz bir şekilde kaldırabilirsiniz.

Bir cevap yazın